Zbiory w rolnictwie. Jak zwiększyć zyski z rolnictwa ?

Zbiory w rolnictwie. Jak zwiększyć zyski z rolnictwa ?

Prasóweczki

Rolnictwo jest bardzo ważne w gospodarce, ponieważ nie tylko pozwala na dostarczanie na przykład warzyw do sklepów, ale też daje miejsca pracy. Praca rolnika jest bardzo trudna i zależna od pogody. Ilość plonów jest w duże mierze zależna od tego, jakie panują warunki pogodowe. Tegoroczne plony podstawowych zbóż zostały oszacowane na 26,1 milionów ton. Co daje wynik 5 procent wyższy od ubiegłorocznego.

Zbiory w rolnictwie. Jak zwiększyć zyski z rolnictwa ?

 

Zbiory zaś rzepaku zostały oszacowane na 2,2 miliony ton, a to daje nam wynik o 19 procent mniejszy, niż w ubiegłym roku. Główne Urząd Statystyczny zapowiedział, że zbiory warzyw oraz owoców w tym roku będzie można zaliczyć do udanych. Produkcja warzyw gruntowych została oceniona na 4,4 milionów ton, a to daje wynik o 16 procent większy, niż w ubiegłym roku. Zbiory owoców z drzew zostały oszacowane na około 4 miliony ton, a to w stosunku do ubiegłego roku daje wynik o ponad 10 procent większy. Zbiory owoców z plantacji i krzewów owocowych został oszacowany na około 0,6 miliona ton, a to w stosunku do ubiegłego roku daje wynik o 9 procent większy. Na produkcję roślin miały wpływ warunki zimowania upraw ozimych oraz straty poniesione zimą.

Powierzchnia zbóż ozimych została zaorana i wyniosła ok. 9 procent, a powierzchnia zasianego rzepaku została zaorana na ok. 16 procent. Zboża podstawowe z mieszankami zbożowymi w bieżącym roku zostały oszacowane na około 7,1 milionów hektarów. Pszenica na około 2,3 miliona hektarów, żyta około 1 miliona hektarów, jęczmienia około 1 miliona hektarów, owsa około 0,5 miliona hektarów, pszenżyta około 1,3 miliona hektarów. Tymczasem powierzchnia zbóż ozimych wynosi 57,9 procent, a to w stosunku do ubiegłego roku daje wynik mniejszy. Plony zbóż zostały oszacowane na 36,7 dt/ha. Zbiory pszenicy ozimej ocenia się na 46,7 dt/ha, a jarej na 37,1 dt/ha. Największe straty zostały zanotowane w województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz pomorskim. W związku z gorszymi warunkami zimowania oraz wegetacji plon rzepaku został oszacowany na takim samym poziomie jak w ubiegłym roku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego powierzchnia rzepaku zmniejszyła się o około 15 procent i wynosi około 0,8 miliona hektarów. Zbiór rzepaku został oszacowany na około 2,2 miliony ton, a to daje wynik około 19 procent mniejszy, niż w roku ubiegłym.

W przypadku ziemniaków stan plonów jest zależny od regionu, w którym występuje. Powierzchnię jego uprawy szacuje się na ponad 0,3 miliona hektarów. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe i czynniki wpływające ma możliwości plonotwórcze ziemniaków można wysunąć wniosek, że zbiory ziemniaków będą nieco wyższe niż w ubiegłym roku. A buraki cukrowe? Zbiory buraków cukrowych zostały oszacowane na około 0,2 miliony hektarów i będą nieco większe niż w ubiegłym roku. Produkcja warzyw gruntowych została oszacowana na poziomie około 16 procent i będzie wyższa od ubiegłego roku o około 4,4 miliony ton. Produkcja wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych została oszacowana jako wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Produkcję kapusty ocenia się na ponad 1 milion ton, a to daje wynik o 17 procent większy w porównaniu do ubiegłego roku.

Zbiory kalafiorów zostały oszacowane na poziomie 230 tysięcy ton, a to daje wynik o 18 procent większy niż w 2015 roku. W stosunku do ubiegłego roku zbiory buraków oraz marchwi będą większe o 16 procent, a cebuli o 13 procent. Zbiory pomidorów zostały określone na poziomie 255 tysięcy ton, a to daje wynik o 8 procent wyższy niż rok temu. Zbiór ogórków został oszacowany na poziomie 260 tysięcy ton, a to jest 18 procent więcej niż w ubiegłym roku. Produkcja warzywa łącznie szacuje się na poziomie wyższym niż w ubiegłym roku o ponad 870 tysięcy ton. Zbiór gruszek ma być także większy o 15 procent, a także śliwek- o 10 procent. Produkcja czereśni została oszacowana na poziomie około 53 tysięcy ton, czyli więcej o około 9 procent niż rok temu. Łączne zbiory owoców z drzew będą mniejsze o około 4 procent w stosunku do roku ubiegłego. Główny Urząd Statystyczny ocenił tegoroczne zbiory truskawek na poziomie 196 tysięcy ton, a to w stosunku do roku ubiegłego daje wynik o 5 procent mniejszy niż w roku biegłym. Produkcja porzeczek czarnych i kolorowych łącznie została oszacowana na poziomie na około 165 tysięcy ton, a to w stosunku do roku ubiegłego jest wyższy wynik. Zbiory malin zostały oszacowane na poziomie o 60 procent większym niż w roku ubiegłym. Istotną rzeczą są zyski z rolnictwa, jak w każdej działalności gospodarczej. Idealną ścieżką czerpania większych zysków z rolnictwa jest odchodzenie od sprzedaży surowców rolniczych na rzecz sprzedaży żywności, czyli produktów spożywczych, które trafiają bezpośrednio do konsumenta.

Jest to bardzo dobra droga do poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstrwa. W uzyskiwaniu większych zysków z rolnictwa pomocne jest posiadanie dobrze wykwalifikowanej kadry, która pracuje w naszym gospodarstwie. Szansą na większe zyski może być rozszerzenie oferty produktowej oraz szukanie nowych, stałych odbiorców w Polsce, jak i za granicami naszego kraju. Także większe zyski można osiągnąć inwestując w reklamę oraz marketing. Decydując się na reklamę oraz marketing należy wykonać niezbędne badania skuteczności naszych kampanii reklamowych i marketingowych, aby wiedzieć, które metody komunikacji z klientem dają mniejsze, a które większe efekty. Poza tym, warto też zapoznać się z naszą konkurencją, aby wiedzieć jakie działania ona podejmuje oraz w jaki sposób się reklamuje. Zawsze przecież można coś podejrzeć u konkurencji i przenieść do swojej firmy. Aby dobrze przeprowadzić kampanię reklamową i marketingową należy udać się do ekspertów, czyli agencji reklamowych lub marketingowych, które dokonają dla nas najlepszego wyboru.

W przypadku rolnictwa, na przykład ekologicznego można zastanowić się nad otwarciem sklepu internetowego w celu sprzedaży naszych produktów przez internet. By zwiększyć zyski naszego gospodarstwa należy także dobrze inwestować nasze środki, ponieważ pieniądze nie powinny na naszym koncie bezczynnie leżeć. Cały czas powinny być inwestowane w nowe produkty czy technologie. Istotną rzeczą jest wielkość naszego gospodarstwa, ponieważ wiadomo, że większe gospodarstwo pozwoli na dużą produkcję i większe zyski. Warto więc rozważyć zakup powierzchni rolnej w celu zwiększenia naszej produkcji. Obok wszystkich powyższych elementów ważnych w biznesie rolnym też istotną rzeczą w zwiększaniu zysków z rolnictwa jest przeprowadzanie weryfikacji naszych wydatków.

Należy przeanalizować nasze wydatki i zastanowić się, które są niezbędne, czy wszystkie musimy ponosić oraz czy można znaleźć tańszych dostawców. Dobrą rzeczą będzie dokonanie optymalizacji podatkowej czyli działań, które zmniejszą nasze zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego. Tutaj można skorzystać z wyboru innej formy opodatkowania, czy na przykład zmiany płacenia podatków co kwartał, a nie co miesiąc. Aby zmniejszyć nasze podatki na rzecz Urzędu Skarbowego należy jak najwięcej rzeczy wrzucać w koszty, ale oczywiście muszą one być legalne i zgodne z odpowiednimi przepisami. Dlatego należy uzupełnić swoją wiedzę o to, jakie wydatki można zaliczyć w koszty. Warto na koniec także przypomnieć, że zwiększanie zysków z gospodarstwa rolnego jest niemożliwe bez gotówki. Dlatego należy dofinansowywać swoją działalność rolniczą korzystając z dobrych ofert finansowych. Rolnik w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych swojego gospodarstwa może skorzystać z pożyczki, chwilówki. Dla rolnika kredyt może okazać się dobrym wyjściem. Można go uzyskać w banku lub w instytucji pozabankowej. Chociaż banki nie zawsze są otwarte dla rolników-jest rozwiązanie, można skorzystać z ofert dostępnych na stronie internetowej www.dlarolnikakredyt.pl

Na wspomnianej stronie internetowej można skorzystać z oferty skierowanej nawet do klientów z negatywną historią kredytową w rejestrach dłużników. Dodatkową zaletą jest profesjonalne doradztwo, które możemy uzyskać ze strony konsultantów. To daje nam pewność, że w wyborze oferty nie jesteśmy sami oraz, że nie będziemy musieli się denerwować formalnościami. Profesjonalne wsparcie dla rolnika w procesie pozyskania finansowania oraz ze strony ekspertów od marketingu i reklamy może okazać się ważną, a nawet przełomową sprawą dla zyskowności naszego rolniczego biznesu. Pamiętajmy, że rolnik nie musi się na wszystkim znać, a dobrzy doradcy mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem w procesie podejmowania dobrych decyzji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments