Właśnie mamy okres końcówki żniw, wkraczamy ponadto w czas zbioru wielu warzyw i owoców – jest to bardzo ważny moment dla każdego rolnika, szczególnie nastawionego na sprzedaż płodów rolnych, a nie na produkcję na własne potrzeby. W tym momencie ważą się losy wielu gospodarstw, od jakości i wielkości plonów będzie zależał ich późniejszy zarobek.
Rolnictwo – zajęcie nie tak proste, jak może nam się wydawać
Każdy chodzący do pracy ma pewną pensję i stałe zatrudnienie, natomiast jeśli chodzi o rolnictwo, w tym wypadku jest o wiele trudniej – rolnicy mogą zarobić tyle, na ile pozwoli im ziemia i pogoda – jeśli rok będzie udany, mogą uzyskać spore nadwyżki i wieść dostatnie życie, dzięki czemu zmodernizują swoje gospodarstwa. Niestety, w ostatnich latach taka sytuacja należy do rzadkości. Klimat w Polsce powoli się zmienia, mamy coraz wyższe temperatury i suche lata, co nie sprzyja rozwojowi rolnictwo – coraz częściej zdarza się, że rolnicy szukają dodatkowych źródeł dochodu, hodowla i uprawa przestaje być dla nich opłacalna. Niestety, takie są uroki rolnictwa – w tym temacie nigdy nie wiadomo ile zysków się osiągnie, o tym decyduje natura.
Chyba każdy polski rolnik jest zależny od pogody – ta jest potrzebna nie tylko do samej uprawy, ale również do zbiorów. Szacuje się, że na żniwa jest potrzebne minimum 1,5-2 dni ładnej aury – w okresie sierpnia bywało z tym różnie, więc gdzieniegdzie żniwa są opóźnione. W trakcie czerwca i lipca mieliśmy sporo wichur, a nawet gradobicie, niektórzy rolnicy narzekają więc na to, że ich plony są obite lub nawet zgniły – jest to problem między innymi hodowców jabłek. Często poruszaną przez rolników kwestią są również dzikie zwierzęta, w szczególności stada dzików i saren, które w jedną noc potrafią zniszczyć zasiewy – państwo wypłaca wtedy niewielkie odszkodowania, ale w głównej mierze po zniszczeniach rolnik zostaje sam – po nieudanych zbiorach i zniszczonej hodowli często osiągnięcie większych zysków jest niemożliwe, nie zawsze zwraca się nawet koszt hodowli. Rolnicy dokładają z własnej kieszeni, a okazuje się że często nie mają z czego i żyją naprawdę na skromnym poziomie mimo posiadania hektarów pól. Pozostaje im tylko mieć nadzieję iż ceny w skupach będą wysokie, ale ten czynnik również zależny jest od natury. Są regiony, w których z roku na rok obniża się liczba gospodarstw rolnych, rolnicy porzucają swój zawód szukając bardziej dochodowego zajęcia. Nie ma się co dziwić, szczególnie że nasze państwo nie jest nakierunkowane na rolnictwo, mimo iż stanowi ono podstawę gospodarki.
Jest wiele metod na zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych ale trzeba podkreślić, że nie da się tego osiągnąć bez nakładów finansowych. Największym problemem jest to, gdzie uzyskać wsparcie dla rolnika – oferowane są dotacje unijne, rządowe zasiłki czy nawet akcja skupowania płodów rolnych – to jednak okazuje się niewystarczające i nie pozwala na zdobycie takich sum, aby można było zmodernizować gospodarstwo. Zazwyczaj bowiem zyski uzyskuje się poprzez unowocześnienie przedsiębiorstwa – mam na myśli zwiększenie poziomu mechanizacji, inwestowanie nie tylko w nowy ale i dobry jakościowo sprzęt. Warto również wprowadzać nowy typ uprawy i hodowli, szczególnie że ostatnio coraz modniejsze są gospodarstwa ekologiczne. Taki typ gospodarowania wymaga sporych nakładów, ale w perspektywie kilku lat wydatki mogą się zwrócić, jest to branża nieco pewniejsza od innych gałęzi rolnictwa. Kolejną metodą na zwiększenie zysków jest zmiana typu nawożenia, próbowanie nawozów nowej generacji, które zazwyczaj są coraz bardziej przyjazne dla środowiska, hodowane są nowe typu nasion genetycznie wzmacnianych, dzięki czemu można uzyskać wyższe plony. Z zachodu do Polski przybywają również nowe techniki uprawy.
To wszystko jest w zasięgu możliwości rolnika o ile znajdzie on środki finansowania – jedną z najpewniejszych metod jest kredyt, a dokładniej mówiąc specjalny kredyt dla rolnika. Niestety, banki unikają pożyczania pieniędzy, ponieważ dochody rolnika są zazwyczaj niepewne – albo w takiej placówce nie uzyska się wsparcia, albo będzie ono nikłe. Najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do sprawdzonej firmy gdzie można dostać pieniążki na naprawdę niski procent, dodatkowo nie martwiąc się załatwianiem szeregu formalności. Wystarczy złożyć wniosek o pożyczkę poprzez stronę firmy i poczekać aż odezwie się konsultant, mając już przygotowaną jak najlepszą ofertę.
Kolejny krok to dopełnienie formalności w placówce, na co wystarczy nawet jeden dzień, nie trzeba donosić żadnych dodatkowych dokumentów, wszystko da się załatwić w kilka godzin. Oferta jest przeznaczona specjalnie dla zapracowanych osób nie dysponujących sporą ilością wolego czasu, dzięki czemu nie trzeba się odrywać od pracy w gospodarstwie. Właśnie teraz jest na najlepszy okres na wzięcie kredytu, ponieważ uzyskaną pożyczkę będziesz mógł od razu zainwestować w swoje gospodarstwo, przygotowując się do jesiennego nawożenia czy wiosennego siewu jak i do zakupu nowych sprzętów – wśród oferty firmy znajduje się również leasing, dzięki któremu bez posiadania własnego wkładu pieniężnego można zmodernizować urządzenia mechaniczne. Nowy ciągnik czy glebogryzarka przyda Ci się jeszcze tej jesieni! Każdy rolnik myślący na poważnie o zwiększeniu zysków ze swojego gospodarstwa powinien skorzystać z tak unikatowej oferty – innej na tak dobrych warunkach w najbliższym czasie raczej nie uzyska.