Choć Polska nie jest typowo rolniczym krajem, to spory odsetek ludzi zajmuje się właśnie uprawą roli oraz pracą na gospodarstwie rolnym. Największe obszary uprawne zajmują zboża (przede wszystkim uprawa pszenicy, która zajmuje ponad 60% upraw), rośliny pastewne oraz przedstawiciel roślin okopowych, jakim jest ziemniak – według statystyk Polska jest w czołówce europejskich państw pod względem ilości upraw tej rośliny. Oprócz tych upraw w naszym kraju szeroko rozwija się sadownictwo oraz warzywnictwo – Polska jest jednym z największych eksporterów malin, jeżyn oraz truskawek.
Polskie gospodarstwo rolne – cechy charakterystyczne. Kredyt możliwością rozwoju
Czynniki przyrodnicze sprzyjające rolnictwu w Polsce są stosunkowo przyjazne i dobre – klimat umiarkowany i obecność przejściowych pór roku (wiosna, jesień) sprzyja obecności długiego okresu wegetacyjnego, korzystnego dla roślin oraz upraw. Na terenie Polski w większości występują gleby przeciętne oraz słabe – jest bardzo mało obszarów, na których występują gleby uznawane powszechnie za bardzo żyzne, takie jak chociażby czarnoziemy. Stąd też uprawa roślin jest w głównej mierze podyktowana przez występujące warunki glebowe. Na terenie naszego kraju w większości obszarów występuje dosyć dobre zaopatrzenie w wodę, choć zdarzają się tereny bardzo piaszczyste, w których występują potężne deficyty oraz wręcz przeciwnie – tereny bagniste i podmokłe, na których ciężko jest z uprawą roli, ze względu na nadmiar wody.
Wykształcenie rolników w ciągu ostatnich kilkunastu lat uległo sporej poprawie. Coraz więcej przedstawicieli tego zawodu jest wszechstronnie wykształconych – studiuje na jednej z uczelni rolniczych lub w szkołach prywatnych oferujących kierunki rolnicze. Ich wiedza znacznie przekłada się na poziom rozwoju polskiego rolnictwa oraz wygląd i funkcjonowanie polskich gospodarstw rolnych. Wykształcony rolnik lepiej zarządza swoją pracą i gospodarstwem – jest świadomy nowoczesnych sposobów uprawy roli, metod stosowanych przy zwierzętach, a także potrafi odpowiednio zaprojektować uprawę w danym roku stosując profesjonalne metody (na przykład profesjonalny płodozmian) oraz dostosowując rodzaj upraw do warunków którymi dysponuje (wielkość gospodarstwa i ilość pola, rośliny które pasują do warunków glebowych). W większości taka wiedza przekłada się także na rozwój dla gospodarstwa – na modernizacje gospodarstwa i większe nastawienie na ciągłe inwestowanie, a także na rozwój innych branż, które mogą być związane z rolnictwem i w prosty sposób powiększyć jego dochodowość, a także atrakcyjność – na przykład przekształcenie gospodarstwa w gospodarstwo ekologiczne, bądź otworzenie agroturystyki jako dodatkowego źródła dochodu. Zdobyte doświadczenie zawodowe oraz usystematyzowana w profesjonalnych sposób wiedza pozwala także znaleźć rolnikowi rynki zbytu oraz klientów – otwiera oczy na możliwości oraz ukierunkowuje na ciągły rozwój.
Praca rolnika nie należy do najłatwiejszych prac. Przede wszystkim jej wielką wadą jest nieunormowany czas pracy – rolnik jest sam sobie szefem, ale także głównym pracownikiem (mimo tego, że zazwyczaj w pracę zaangażowana jest cała rodzina bądź w okresie wytężonej pracy zatrudnia się dodatkowe osoby). Praca na roli i przy gospodarstwie rolnym wymaga wielkiej systematyczności i poświęcenie jej ogromu czasu – regularny obrządek przy zwierzętach (dojenie zwierząt mlecznych – krów czy kóz, sprzątanie obornika, gotowanie paszy, karmienie zwierząt, wyprowadzanie ich na łąkę czy pastwisko i wiele innych czynności, które należy wykonywać regularnie, a są bardzo czasochłonne), a dodatkowo zajmowanie się zasiewami oraz uprawą potrafi zajmować rolnika praktycznie od świtu do zmierzchu. Wielokrotnie rolników dotyka szereg dolegliwości związanych z wykonywaniem ciągłej pracy fizycznej przy gospodarstwie i zwierzętach – przede wszystkim są to dolegliwości od strony kręgosłupa oraz ewentualnych żylaków. Niestety według statystyk rolnicy to jedna z grup zawodowych, która ulega stosunkowo często wypadkom – częste przemęczenie oraz czasami nieostrożność przy wykonywanych czynnościach skutkuje często wypadkami przy maszynach rolnych bądź w innych podobnych sytuacjach. Często dochodzi wtedy do uszkodzeń kończyn (których skutkiem są nawet amputacje), a także wielu wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Jest to przykra strona rolnictwa, dlatego ważne jest, aby rolnik dbał nie tylko o swoje gospodarstwo rolne, ale także o siebie (odpoczynek, brak nadmiernego przeciążania organizmu i podobne aspekty) oraz odpowiednie warunki do pracy i przestrzeganie podstawowych wytycznych BHP podczas niej.
Wejście w 2004 roku do Unii Europejskiej sprowadziło rolnictwo w Polsce na zupełnie inne tory niż to było do tej pory – pojawiły się nowe szanse rozwoju oraz inwestycji, a także dla wielu rolników otworzyły się nowe rynki zbytu oraz wzajemnego handlu. Pojawiły się także szanse dla wielu rolników na wsparcie finansowe – w postaci unijnych projektów oraz dofinansowań do inwestycji w gospodarstwach rolnych. Stanowiło to niesamowitą szanse dla wielu rolników i zdecydowanie wpłynęło na szybki rozwój polskiego rolnictwa na wzór wielu zachodnich gospodarstw rolnych, które swoim rozwojem i inwestycjami znacznie prześcigały polskie gospodarstwa rolnicze. Obecnie jednak coraz trudniej o takie dofinansowania względem rolników i gospodarstw – pojawiają wobec tego problemy ze znalezieniem optymalnych źródeł zewnętrznego finansowania dla wielu rolników. Większość banków nie bierze rolników pod uwagę jako osobnej grupy odbiorców kredytów gotówkowych – brak więc na polskim rynku oferty kredytowej z banków skierowanych wyłącznie pod nich na dogodnych i przystosowanych warunkach. Wielu rolników nie może także spełnić restrykcyjnych wymogów banku, których uzyskanie jest potrzebne do pozytywnego rozpatrzenia wniosków o kredyt – mowa tu między innymi o płynności kredytowej czy dostatecznej hipoteki bądź narzuconego z góry wkładu własnego. Sytuacja nie jest jednak bez wyjścia – z pomocą przychodzą firmy oferujące wsparcie dla rolników w postaci kredytów, z tymże opartych na bardziej dogodnych warunkach do spełnienia przez rolników. Uwzględniają one stan materialny i status polskich gospodarstw, a także drzemiące w nich możliwości – stąd też wynika niezmierna korzystność oferowanych ofert przez te firmy względem innych ofert (proponowanych rolnikom przez chociażby banki czy fundusze rolnicze).
Warto rzetelnie przejrzeć oferowane przez firmy oferty – spojrzeć na opinie rolników, którzy już z takiego wsparcia skorzystali oraz zobaczyć jak dokładnie wygląda proponowana przez nich oferta. Wśród najpopularniejszych firm oferujących kredyt dla rolników przeważają te firmy, które są na rynku już od dłuższego czasu. Do jednej z nich należy firma, która swoją ofertę przedstawiła na stronie www.dlarolnikakredyt.pl Posiada ona szeroką ofertę przygotowaną specjalnie dla rolników – oprócz typowego kredytu, znajdziemy w niej również pożyczki dla rolników, a także możliwość leasingu (na maszyny rolnicze – na przykład ciągnik czy kombajn). Eksperci obeznani w branży oraz specjalizujący się w swoim fachu jakim jest rolnictwo profesjonalnie doradzą każdemu klientowi najlepszą ofertę oraz przeprowadzą symulację ratalną (nawet w ramach wstępnej rozmowy, bez przymusu nawiązywania współpracy, co pozwoli na podjęcie przemyślanej decyzji). Taki dobór jak najbardziej optymalnej i indywidualnej oferty pozwoli w pełni przygotować rzetelną ofertę dla danego klienta i zagwarantuje zadowolenie z nawiązania współpracy. Kredyt bądź pożyczka pozwoli na rozwój gospodarstwa rolnego oraz zapewni ciągłość finansową dla rolnika, która jest niezbędna do poczynienia inwestycji oraz zmian, a co za tym idzie do zmiany sytuacji w danym gospodarstwie. Być może kredyt i taka decyzja otworzy nowy rozdział w funkcjonowaniu Twojego gospodarstwa rolnego i pozwoli zdecydowanie zwiększyć osiągane dochody, a także satysfakcję z prowadzenia gospodarstwa i uprawy roli.