Nawozy naturalne, czyli co stosować aby zwiększyć plony?

Nawozy naturalne, czyli co stosować aby zwiększyć plony?

Aktulności artykuły Poradnik

Ostatnimi czasy ekologia stała się coraz modniejszym tematem, o którym słyszymy w radiu, telewizji, czytamy w gazetach. Coraz więcej gwiazd i celebrytów zachęca nas do prowadzenia zdrowego i ekologicznego trybu życia. Społeczeństwo ma bowiem świadomość tego, że kupowane w sklepach produkty spożywcze z naturą mają niewiele wspólnego.

Nawozy naturalne, czyli co stosować aby zwiększyć plony?

 

O wiele więcej w tym temacie powie nam każdy rolnik, który na co dzień obcuje z produkcją rolną oraz hodowlą i doskonale wie, że środki chemiczne owszem, korzystnie wpływają na uprawę, ale odkładają się w tkankach roślin i zwierząt, przez co niekoniecznie są dobre dla naszego zdrowia. Niestety, obecnie coraz większa ilość upraw ukierunkowana jest na chemiczne poprawianie jakości plonów – chodzi głównie o środki ochrony roślin oraz o nawozy produkowane na bazie szkodliwych pestycydów. Nawet najlepsze środki chemiczne na nic się nie przydadzą, jeśli w kraju zapanuje susza, grad lub ulewne deszcze, potrafiące zniszczyć zasiewy nawet w kilka dni. Trudno jest bowiem określić, jak będzie wyglądała sytuacja rolnictwa w danym roku i czy plony będą tak udane, jak liczą na to rolnicy. Nie jest powiedziane, że nakłady poniesione na chemiczne wspomaganie wzrostu roślin w ogóle nam się zwrócą.

Między innymi z tego powodu coraz więcej gospodarstw wraca do naturalnych metod nawożenia, bardzo często do takich, z jakich korzystali jeszcze nasi dziadkowie. Zapotrzebowanie na ekologiczną uprawę jest coraz większe, także z powodu wzrostu świadomości na temat tego, co może znajdować się w uprawach. Dla rolnika ekologiczna hodowla nie jest pójściem na łatwiznę, wręcz przeciwnie – wymaga nakładów dodatkowej pracy, a jest to zajęcie tak samo niepewne z racji pogody, jak i normalna hodowla. Jedną z metod na zwiększenie jakości plonów, ale w sposób w pełni zgodny z ekologią są nawozy naturalne, czyli substancje pochodzenia organicznego, które poprawiają właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby. Oczywiście ilość zastosowanego nawozu naturalnego zawsze powinna być dobierana ściśle do rodzaju oraz typu uprawy, jak i jakości ziemi uprawnej. Im gorsza ziemia, tym więcej nawozu należy na niej zastosować. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując naturalne nawożenie na glebach gliniastych, dłuższy czas utrzymujących wilgoć.

Czym właściwie są wspomniane nawozy naturalne? Głównie chodzi o obornik, kompost czy coraz popularniejsze guano. Substancje te są bardzo bogate w związki organiczne będące źródłem drogocennej dla roślin próchnicy. Do nawozów naturalnych zalicza się ponadto związki mineralne, takie jak fosforyty czy mączki skalne, które mają naturalne pochodzenie i są ubocznym produktem obróbki skał w kamieniołomach. Różnią się one składem chemicznym, w zależności od tego z jakich skał pochodzą. Nawet sam kompost czy obornik może różnić się zawartością pierwiastków – wśród kompostu najbardziej cenny jest ten, który pochodzi z procesu rozkładu różnorodnych substancji naturalnych, im bardziej zróżnicowany materiał, tym wyższa jest jakość kompostu. Wśród nawozów naturalnych najlepszym i najbogatszym w składniki mineralne jest nawóz koński, a zaraz po nim kurzeniec.

Wysoką jakością cechuje się również guano, czyli coraz popularniejszy nawóz pochodzący z odchodów morskich ptaków. Jesienna orka ziemi uprawnej połączona z dodaniem do niej odpowiedniej ilości nawozu naturalnego sprawi, że będzie można uzyskać wzrost plonów nawet o kilkadziesiąt procent, dodatkowo nie będzie zagrożenia wyjałowieniem ziemi czy zatrucia jej pestycydami. Nawóz organiczny można uzyskać z własnego gospodarstwa, dlatego jest to forma nawożenia nie tylko ekologiczna, ale i stosunkowo niedroga. Niestety, wsparcie dla rolnika w tym dziale produkcji akurat nie jest zbyt duże – państwo nie docenia upraw ekologicznych i jak na razie nie daje na nie wysokich dotacji. Większość nakładów finansowych musi ponosić sam rolnik. Można starać się o kredyt w banku na dofinansowanie takiej działalności, ale jest to proces żmudny, który będzie kosztował sporo nerwów – zazwyczaj banki lekceważą potrzeby polskich rolników i nie przyznają im zbyt wysokich kredytów – nic jednak nie zapowiada, że taka sytuacja może się zmienić.

Najlepszym wyjściem będzie jednak szukanie źródeł finansowania działalności poza bankami, szczególnie że dotacje z Unii Europejskiej są raczej niewysokie i dawane tylko raz na określony czas. Dobrym pomysłem będzie zwrócenie się do firmy, gdzie oferowane jest atrakcyjne wsparcie finansowe. Dla rolnika kredyt jest czymś ważnym, ponieważ pomaga w zmodernizowaniu gospodarstwa, wprowadzeniu nowych środków produkcji i zwiększa perspektywy, natomiast przedsiębiorstwo niedofinansowane łatwo może popaść w regres. Jeśli rolnik chce przekwalifikować swoje gospodarstwo na całkowicie ekologiczne to ma taką okazję, ale wymaga to odpowiednich środków. Firma, o której wspominam oferuje bardzo szybki kredyt bez nadmiaru formalności, które gdzie indziej pochłonęłyby cenny czas.

Każdy rolnik może skorzystać nie tylko z kredytu czy nawet chwilówki, ale także z opcji leasingu, który przyniesie jeszcze więcej korzyści. Rolnictwo jest obecnie podstawą polskiej gospodarki i nie ma obaw, że ta dziedzina wkrótce upadnie – warto więc odpowiednio ją finansować, aby przynosiła coraz wyższe zyski. Z racji tego, że ekologia rośnie na znaczeniu, gospodarstwa które przekwalifikują się na taką produkcję mogą wkrótce osiągnąć naprawdę duże korzyści – bez środków finansowych jednak nie da się wiele osiągnąć. Każdy rolnik powinien o tym pamiętać i postarać się o kredyt jeszcze tej jesieni, zanim zakończy sezon!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments