Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak zyskiwać na ropie naftowej?

Prasóweczki

Jak pracować na ropie naftowej? Od wielu miesięcy jesteśmy bombardowani wiadomościami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się ile na ostatnich zjawiskach można uzyskać a jak obecne w realizacji zrobić. A inwestować w ropę można bardzo łatwo. Obecnie w Polsce mamy dostęp do instrumentów gospodarczych oraz narzędzi, dzięki którym każdy z nas że w zaciszu domowego fotela korzystać ze zmian cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego wszyscy wolą być ropę naftową ?
Ropa jest towarem, bez którego nie może pracować żadna gospodarka. To jeden z najbardziej wartościowych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat dojrzewają i z początkiem bieżącego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co dobrze, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła a o prawie 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był całkiem stabilny. W pozostałej połówce tegoż roku wystąpiła jednak duża obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Była wówczas wprawdzie tylko chwila wytchnienia dla kupujących. Od stycznia 2007 notowania bardzo mocno pną się w górę.

Czym faktycznie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Samym z nich stanowi Brent, brana na platformach na Morzu Północnym, a pozostała to West Texas Intermediate, brana na Krótkim Wschodzie, a w ogromnej dawce rafinowana w Stanach Zjednoczonych – stąd niezwykle rozpowszechniona. Ta dodatkowa jest wciąż o jakiś 1-2$ droższa. Do ostatniego zestawu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na jakiekolwiek rodzaje ropy wystawiane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie możemy kupić oraz sprzedawać na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy dostać kontrakty CFD , jeżeli jednak trafimy do wniosku, że szykuje się na placu korekta toż możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD czerpiemy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o wartości np. 50.000 zł będziemy potrzebowali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Stanowią wówczas a transakcje dostępne dla szerokiego zakresie inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o wartości 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby osiągnąć dwa kontrakty przedsiębiorca musi być na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor wyraża swoje funkcje sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a cała wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile potrzebuję zawierać pieniędzy?
Aby korzystać z opisanych transakcji należy zacząć rachunek w zakładzie maklerskim, który sprzedaje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Unii Europejskiej jesteśmy wielki wybór brokerów z Londynu, których stawki prowizji chodzą do najniższych na świecie. Biura maklerskie mogą iść w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (nadzorowanych przez KNF) dzięki czemu każde rzeczy związane z powołaniem oraz zarządzaniem rachunku uzyskamy w języku polskim nie ruszając się z budynku czy domowego biura.

Konta na kontrakty CFD potrafią stanowić wykonywane w nowych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów bądź jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli posiadać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a jeszcze tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na jednym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z pewnego miejsca na podłogi.

Kupować lub sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą ogromny. Ciągle żyje na nią popyt, w skalę jak zwiększają się światowe parki samochodowe. Obecnie w Stanach Połączonych jest 250 milionów pojazdów, i w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chodzi chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znowu się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy także pamiętać o prężnie powiększających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w końcach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest już niemalże wyczerpany. Nie droga wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny rozwijały się na niezmiennym poziomie przydatne byłoby „pojawianie się” co chwila lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze naszymi złożami.

„Ceny ropy będą dalej rosnąć, gdyż firmy naftowe za mało inwestowały w produkcję oraz infrastrukturę, by mogły sobie poradzić z piękniejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były stary FED.

Wszystko to także prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy wzrost cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę obecnie w pozostałej połówce 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania pozwalają w układu kilku lat 200$.

Jest więcej inna strona medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie otwierają się w wyniku od ziemi. Na bardzo płynnym rynku możemy więc oczekiwać również kontroli i dużych spadków. Inwestorzy, którzy mają, że przychodzi czas odwrócenia mogą wykorzystać kontrakty CFD do spekulacji na stoki.

Ropa naftowa to szczególnie prosty towar i jej zmiany grane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz wzrostowi rynków finansowych możemy także obecnie w Polsce zawierać transakcje na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto z obecnego posiadać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments