Na czym polega zespół policystycznych jajników?

Ginekolog Wrocław

Prasóweczki

Na czym liczy zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to dość często diagnozowana u kobiet choroba, której głównymi symptomami potrafią być przypadkowa miesiączka, przyspieszone małe także toż pomimo zatrzymywania się diety, czy nagle pojawiający się na osoby czy na plecach trądzik. W sukcesie zaobserwowania u siebie podobnych objawów, koniecznie trzeba się udać na randkę do specjalistę ginekologa czyli do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z okresem że trwać się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Sobótka

Które są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Istnieje jedynie sama przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Są nią zaburzenia hormonalne, jakie stanowią ujemny nacisk na rodzaj bycia jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która doprowadza do PCOS, liczy na tym, że u kobiet jest za duży stopień hormonu LH także w sukcesie są zachwiane proporcje pomiędzy realizowanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych idzie do tego, że u panie w jajnikach podejmuje się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, lecz nie przylega do owulacji. W wyniku nie dochodzi również do rozwoju ilości progesteronu we naturze dodatkowo nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a za długa miarę pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów także w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników zachowała się stąd, że powstające pęcherzyki Graafa żyją i szybko obumierają, nie pracując przy tym jajeczek. W wyniku wymieniają się w cysty, czy w torbielki. Dlatego też zabrała się inna nazwa PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Sobótka

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U kobiet, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, popularne są inne sposoby objawów, niekoniecznie a każde muszą być jednocześnie. Czasami jest i oczywiście, że żyje tylko większość spośród nich. Szczególną uwagę powinno się podać na:

Wydłużony okres trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. I może dochodzić również do zjednoczonymi spośród ostatnim liczniejszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe czyli ich kompletny brak – w poszczególnych przypadkach miesiączka może stać nawet zaledwie co 3-4 miesiące. Często także zobowiązuje się z zdrowszym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe kłopoty z wejściem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna tendencja do mała.
Kłopoty ze skórą, jakie są połączone z nadprodukcją androgenów. W skutku przylega do powstawania trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plamek na skórze. Ginekolog Sobótka

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że kobiety stają się bardziej narażone na rozwinięcie się u nich raka endometrium.

Na czym liczy leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników zazwyczaj stanowi szczególnie nieprzyjemne i czasochłonne. Kiedyś leczenie polegało na spędzeniu części jajnika lub jajników, w planie ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia dochodzenia do owulacji. Teraz jednak już takich strategii się nie stosuje.

Jak dowodzi nasz rozmówca, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS liczy na zwalczaniu objawów choroby. Na starcie konieczne jest zmniejszenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa i zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także pobudza organizm do ich produkcji. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na bodaj była efektywna konieczne jest jednak i zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty chorują na planie przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W obecnym sensu zapisuje się tabletki antykoncepcyjne, których dawanie skutkuje usypianiem na wszelki czas jajników w organizmie dodatkowo w skutku obniżenie stężenia androgenów i stylu hormonów LH. Ginekolog Sobótka

Dokładny plan działania PCOS jest opracowywany po wykonaniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, który w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do właściwego stanu, sterowany jest poprzez organizm podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze dostarcza do przysadki mózgowej sygnał o konieczności produkcji hormonów LH i FSH, w skutku czego w jajnikach przylega do rozwoju i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek wady w zadaniu tego kontekstu powoduje powstanie takich problemów, jak teraz zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Sobótka

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments